همایش «انقلاب اسلامی و جهان عاری از خشونت»

همایش «انقلاب اسلامی و جهان عاری از خشونت» در حالی در روزهفدهم آذرماه 1395 در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی برگزار می شود که سه سال پیش یعنی در آذر ماه 1392قطعنامه‌ای به ابتکار دکتر حسن روحانی در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل متحد به تصویب رسید که درراستای شعار‌ها و اهداف ایشان مبنی بر گزینش، تعامل، رواداری و اعتدال به جای خشونت و افراطی‌گری در جهان پیشنهاد شده بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران،  در سالهای اخیر اختلافات سیاسی ، قومی ، مذهبی و فرقه گرایانه  بر جهان اسلام سایه افکنده و دامنه وسیع خشونت  تروریستها موجی از اسلام ستیزی را در جهان موجب شده است. همچنین ارتباط سیاسی و اقتصادی این منطقه با دیگر کشورهای جهان خصوصا در حوزه نفت ، موجب شده تا کشورهای قدرتمند غیر منطقه ای نیز برای حفظ منافع یا تعریف حوزه های نفوذ خود، به این مناقشات وارد شده و به گسترده تر شده ابعاد خشونت دامن بزنند. تا جایی که تروریسم با اهداف فرقه گرایانه  در ترکیبی جدید و فرامرزی و با سرباز گیری از بسیاری از کشورهای اسلامی وحتی کشورهای اروپایی و تهدید به کشتار و  جنگ طلبی در هر نقطه از جهان ، رخ نموده است. این امر ضرورت تبیین مواضع صریح انقلاب اسلامی را در قبال تروریسم در جهان امروز بشدت ایجاب می کند

بر این اساس هدف از اجرای این همایش ، تبیین رویکرد اندیشه وعمل   انقلاب اسلامی ایران در قبال افراطی گری وخشونت هائی است که به نام اسلام در جهان به چشم می خورد تا بتواند از یکسو مرز اسلام ناب محمدی را از جریانات اسلامگرای تکفیری جدا کرده و زمینه اسلام ستیزی در جهان را کم رنگ سازد  و از سوی دیگر اجماعی جهانی و مشترک را علیه تروریسم در جهان حول مواضع انقلاب اسلامی ایجاد کند.

از همین منظر، همایش انقلاب اسلامی و جهان عاری از خشونت با ارائه آثار علمی و پژوهشی اساتید دانشگاههای سراسر کشور با محورهای ذیل برگزار خواهد شد:

جهان عاری از خشونت در اندیشه انقلاب اسلامی

جهان عاری از خشونت و فرصت ها برای انقلاب اسلامی

افراطی گری در جهان اسلام و آینده ی جهان عاری از خشونت

راهکارهای متفکران انقلاب اسلامی برای ایجاد جهان عاری از خشونت

انقلاب اسلامی و صلح جهانی

 این همایش روز در روز 17 آذر 95 از ساعت 9 الی 16 در پژوهشکده امام خمینی(س) و انقلاب اسلامی، واقع در تهران،اتوبان تهران-قم نرسیده به عوارضی، حرم مطهر امام خمینی(س) برگزار می شود.

 

درباره نویسنده